Čišćenje tuš kabine nije najpoželjniji način za provođenje slobodnog vremena. To znači da su se tvrda voda i sapuni nakupili na njenim površinama, a to može prouzročiti nagrizanje i trajno oštetiti staklo. Postoji mnogo metoda održavanja tuš kabine, a mi vam donosimo najbolje savjete.

Čišćenje tuš kabine nakon uporabe

Prva i najbolja obrana je brisati tuš nakon svake upotrebe brisačem ili krpom od mikrovlakana. Teško se pridržavati te discipline, ali to je glavno pravilo ako kupaonicu želite zadržati besprijekorno čistim. Nakon što se tuš obriše brisačem ili krpom od mikrovlakana, možete završiti sa sredstvima za čišćenje stakla i pločica. To je najvažniji dio svakodnevnog održavanja. Ako se pravodobno disciplinirate, neće biti potrebe toliko često raditi temeljita čišćenja.

Čišćenje tuš kabine – prirodna vlastita sredstva za čišćenje

Sredstva za čišćenje iz kućne radinosti dobra su i za okoliš i za vaš džep. Pomiješajte pola šalice vodikovog peroksida i pola šalice praha soda bikarbone s 1 žličicom deterdženta za suđe. Zatim napunite bocu vodom i nakon zatvaranja bočicu lagano protresite da se sastojci sjedine, ali pazite da ne stvorite pjenu. Ovaj pripravak čuvajte dalje od sunčeve svjetlosti i najbolje ga je odmah iskoristiti.

Osim toga, mješavina sode bikarbone i vode čini gusti piling za borbu protiv nakupina. Napunite pola šalice sodom bikarbonom, a zatim dodajte vode po potrebi da napravite gustu pastu. Staklo izribajte spužvicom i isperite octom.

Sredstvo za čišćenje stakla, ocat ili limunska kiselina idealni su za čišćenje staklenih stijenki tuša. Za čišćenje kabine od plastike koristite blago sredstvo za čišćenje od octa ili sredstvo za čišćenje plastike, a spužvicu koristite nježno, da ne ogrebete plastiku.

ciscenje tus kabine

Temeljito čišćenje

Bez obzira koliko često čistili, ipak je potrebno i temeljito očistiti tuš kabinu. Za ribanje nakupina i mrlja od tvrde vode, možete koristiti kemijska sredstva koja vam daju zaštitni film na staklu ili pak čarobnu spužvicu. Radi se o maloj bijeloj spužvici hrapave teksture koja uistinu čisti i nemoguće mrlje na pločicama, sanitarijama i akrilu. Obzirom da su te spužvice abrazivne, pripazite da na nekim površinama ne odstranite sjaj. Ako koristite i teža kemijska sredstva, ne zaboravite nositi rukavice za čišćenje kako biste zaštitili kožu.

Uklanjanje kamenca s glave tuša

Za uklanjanje kamenca i prljavštine s glave tuša možete koristiti sredstvo za čišćenje kupaonice, ocat, limunsku kiselinu ili sodu bikarbonu. Ako je potrebno, odvrnite glavu tuša kako biste je bolje očistili. Ako glavu tuša želite očistiti od kamenca bez rastavljanja, plastičnu vrećicu napunite octom i stavite preko slavine tuša, pričvrstite gumicom i ostavite da djeluje preko noći.

Čišćenje tuš kabine – plijesan

Plijesan se lako može ukloniti mješavinom soda bikarbone i vode. Jednostavno pomiješajte sodu bikarbonu s vodom u omjeru 3:1, utrljajte pastu i nakon tridesetak minuta uklonite mlakom vodom i krpom. Ista metoda također dobro funkcionira za čišćenje fuga na pločicama u tuš kabini.

čišćenje tuš kabine

Spriječite nakupljanje vode na staklenim površinama

Nakon što postignete čistu, blistavu površinu, želite da to stanje potraje što duže. Ostaci vode i sapuna neće se nakupljati ako se ne mogu zalijepiti na površinu. Postoji nekoliko  proizvoda za sprječavanje nakupljanja vode na staklenim površinama, iako ti proizvodi nisu prvenstveno stvoreni za kupaonice, koncept i dalje funkcionira. Proizvodi za zaštitu vjetrobranskog stakla trajno će zaštititi tuš kabinu i zadržati staklo kristalno čistim. Nanesite proizvod na čisto staklo (pazeći da izbjegavate pločice i metal) i ponovno nanesite svaka tri do četiri tjedna.

Također saznajte kako očistiti fuge u kupaonici.