Većina savjeta za kupnju rabljenog auta odnosi se na tehničke pojedinosti, no prije kupnje pripremite sebe.

Provjerite ovo, provjerite ono, osluškujte, zavucite se ispod auta, ispipajte… sve su to mahom uobičajeni savjeti kod kupnje rabljenog auta, no nismo svi mehaničari i poznavatelji tehnike. Stoga je svakako preporučljivo kupiti rabljeni auto kod velikog ovlaštenog prodavatelja koji je pregledao i uredio vozilo za prodaju i koji može dati jamstvo. Ipak, prije kupovine treba se dobro pripremiti. Donosimo glavne savjete za kupnju auta koji se ne odnose samo na tehničke pojedinosti i uobičajenu provjeru vozila kakvu bi trebali povjeriti profesionalnom mehaničaru.

1. Odredite limit

Za kupovinu novog auta odredite maksimalan budžet koji mislite potrošiti i toga se strogo pridržavajte. Nemojte se “rastezati” i dovesti u situaciju da kupite skuplji auto od planiranog. Štoviše, nastojte potrošiti i manje ne bi li vam ostalo još novca za eventualna dodatna ulaganja u auto kao što su produljenje registracije i osiguranja, kupnja novih ili zimskih guma, poneki popravak ili kupnju neophodne opreme za auto.

2. Odabir vrste automobila

Za novac koji ste odvojili, bez obzira je li on 30, 50 ili 100 tisuća kuna ponuda je nevjerojatno bogata. Za isti iznos često možete kupiti posve različite automobile, od kabrioleta, monovolumena i limuzina do terenaca. Stoga razmislite kakva vam vrsta auta doista treba, a kada ste odabrali vrstu auta, možete sastavljati kraću listu potencijalnih auta.

3. Istražite auto

Auto koji vam je na užoj listi dobro istražite. Internet je medij gdje možete pronaći veliku količinu informacija. Potražite članke o specifičnom modelu, pročitajte impresije i testove automobila koje su radili auto novinari, proučite troškove održavanja, servisne intervale i sl. Također, budite svjesni da određeni model auta može biti posve drugačiji ovisno o tome kakav ga motor pokreće. Na web stranici www.neostar.com, od sada još lakše možete pregledati online vaš auto do zadnjeg detalja i to zavrtivši ih sve u 360 stupnjeva.

4. Provjerite forume

Stranice fan klubova određenih marki automobila su brojni, ne samo u inozemstvu neko i kod nas. Ako je potrebno, putem interneta se registrirajte u neki od klubova i provjerite forume. Na njima se može naći gomila korisnih informacija o određenom autu, a korisne su jer je mahom riječ o dugogodišnjim korisnicima auta koji iz prve ruke imaju stvarne informacije o autu. Za razliku od auto novinara koji voze nove aute, korisnici s dugogodišnjim iskustvom mogu otkriti i pokoju slabu točku auta u smislu učestalih kvarova, habanja i sl.

kupovina rabljenog auta

5. Provjerite vlasnika

Osim provjere auta, prije kupovine provjerite i vlasnika auta. Društvene mreže i Google mogu dati svakakve informacije iz kojih se mogu donijeti i kvalitetni zaključci. Na primjer, kupujete li sportski auto, pogledajte nije li vlasnik sudjelovao na streetrace utrkama i sl. Kako god, više informacija o vlasniku može dati bolju sliku i o samome automobilu.

6. Ne kupujte impulzivno

Kada ste se odlučili za kupnju suzdržavajte se impulzivnosti. Pregled auta i probna vožnja ne obvezuju vas na kupnju i budite svjesni da je često vlasniku više stalo prodati auto nego vama kupiti ga. Ne dolazite u kupnju noću ili za vrijeme kiše, već kupnju obavite tijekom danjega svjetla. Ne brzajte s odlukom čak i ako vam se čini da je sve u najboljem redu. Recite da ćete odlučiti kasnije i javiti se sutradan. “Pokeraško lice” može vam donijeti prednost kod cjenkanja, no budite fer i ne rušite cijenu ispod realne tržišne vrijednosti.

7. Zadnja kontrola

Kupujete li auto od privatne osobe, a niste stručnjak za mehaniku i ne poznajete pojedinosti automobila povedite sa sobom mehaničara ili prijatelja koji zna više o autu. Ako kupujete od ovlaštenog prodavatelja zatražite potvrdu o tehničkoj provjeri auta. Također, na većini novijih auta se u po broju šasije može saznati njegova povijest održavanja, servisiranja i popravka, čak i porijeklo pa se za informacije o autu obratite u ovlaštene servise određene marke.

8. Oprezna vožnja

Nakon što ste kupili auto, određeno vrijeme vozite vrlo oprezno, ne samo u smislu poštivanja prometnih propisa, već nastojte ne opterećivati auto do njegovih krajnjih mogućnosti. Sve to iz razloga ne bi li se pojavio kakav kvar, odnosno da se doista uvjerite kako su svi elementi auta besprijekorni.

Odgovori