Koji čvor, petlju ili upletku treba odabrati prilikom plovidbe da bude na dohvat ruke? Ovdje možda nećete naći savršen odgovor, jer svi skiperi imaju svoje vlastite “priručne” čvorove. No ovi će vam savjeti pomoći za što lakši odabir da bi obavili potrebnu radnju.

Bilo koji čvor, petlja, privez ili upletka moraju se lako zavezati i odvezati. I trebaju biti lako pamtljivi. To je vitalna poanta koja se često previdi. Praktična plovidba znači ponavljanje plovidbe. I to uključuje čvorove. Kad na valjajućoj provi jedrilice treba brzo zavezati jedro za vodilicu, u glavi mora biti ono nešto da se čvor zaveže bez imalo razmišljanja.

Ravno uže bez čvorova započinje sa 100% čvrstoće. Čim se na njemu veže čvor, radi petlja ili uzao, uže počinje slabiti. Petlja i dva polu-uzla smanjuju snagu za nekih 30%.

Ako su čvorovi složeniji, zauzimat će oko 35% od čvrstoće užeta. Čvorovi, petlje i uzlovi dio su jedrenja. Možete stremiti prema čvoru koji je lako vezati i odvezati, ali to je često lakše reći nego učiniti.

Naš savjet je da spojite očnu upletku u konop koji se koristi za aplikacije gdje će konop doživjeti trzajna opterećenja, kao što su vez ili sidrenje. Očna upletka zadržava više od 90% izvorne snage.

Najlonsko uže ispleteno u pletenicu može se isplesti u svako vrijeme. Lako je za uplitanje (oka, kratko ili dugo spajanje), ne zahtijeva posebni alat, niti je potreban fakultetski stupanj naobrazbe da bi se to postiglo!

Vodilice i jeftino osiguranje

Čiste palube i vodilice na svaki način omogućavaju sigurniju plovidbu. Brodovi s čistijim palubama – bilo da su na dnevnom jedrenju, regatama ili krstarenju – uglavnom broje manje ozljeda od onih s pretrpanim palubama. Stoga napravite čisti raspored koji će škote i podigače uredno dovesti u kokpit. Vodilice trebaju biti raspoređene što ravnomjernije, kako bi se smanjilo habanje i trenje.

Upotrijebite materijale za zaštitu od trošenja trenjem na svim mjestima gdje konop struže o zijevaču, ogradu, vodilicu, mol ili obalu. Izbrusite oštre rubove s fino granuliranim brusnim papirom. Pokrijte kontaktne točke s razrezanim crijevom ili platnenim materijalom i držite ga na mjestu pomoću najlonskih spojnica ili povratnim priveznim konopom.

Materijali za zaštitu od trošenja trenjem kojima se štiti osnovni sidreni pribor najjeftinije su osiguranje plovila na tržištu. Pod uvjetom da ih se koristi, provjerava i mijenja kada se istroše. Materijali za zaštitu od trošenja trenjem može jednog dana pomoći spasiti brod.

Koristite ove jednostavne praktične savjete za plovidbu još od danas, za sigurniju plovidbu – gdje god na svijetu odlučite ploviti ili krstariti!

Izvor: Captain John
www.skippertips.com

Odgovori