Kad god je to moguće, mrlje na stolnjaku tretirajte odmah. Naime, tvrdokorne i zasušene mrlje puno je teže očistiti.

Mrlje na stolnjaku svakodnevna su pojava, no nekako smo posebno osjetljivi na one koje koristimo u posebnim prilikama. Pranje u perilici ne znači i savršeno čist stolnjak, jer efikasno pranje ovisi o vrstama mrlja (vino, umak, masnoća, kava i sl.), njezinoj starosti te o vrsti i boji stolnjaka. Evo savjeta kako im doskočiti!

Mrlje od crnog vina

Na mrlju stavite žlicu soli i ostavite nekoliko minuta pa zatim istrljajte prirodnim sapunom. Tek tada stavite u perilicu. Može se koristiti i limunov sok pomiješan s nekoliko kapi deterdženta.

Mrlje od umaka

Nožem postružite eventualne ostatke pa sve pospite dječjim puderom i ostavite 10 minuta. Katkada je potrebno ponoviti postupak. Ako je stolnjak bijele boje možete koristiti izbjeljivač.
Orije stavljanja u perilicu na mrlju stavite nekoliko kapi tekućine za pranje posuđa.

Mrlje od voća

Mrlju odmah natapkajte hladnom vodom. Ako odjeće je bijela, trljajte mrlju s mješavinom vodikova peroksida, vode i nekoliko kapi amonijaka. Ako je stolnjak u boji, mrlju trljajte s bijelom krpom namočenom u sok od limuna.

Mrlje od kave

Ako mrlja je još uvijek ‘vruća’, stolnjak stavite preko sudopera i polijevajte vrućom vodom iz slavine. Ako je mrlja stara prije stavljanja u perilicu istrljajte je sapunom te otopinom amonijaka i alkohola.

Čokolada

Odmah namočite stolnjak u toplu vodu.Za bijele stojanke koristite bjelilo, a za one u boji perborat za tkanine u boji.

Vosak

Prvo nožem sastružite vosak, onda na mrlju stavite papir i pređite preko mrlje zagrijanim glačalom. Postupak ponovite nekoliko puta, dok se vosak ne ukloni. Na glačalo obavezno isključite paru.

Odgovori