Poliranje farova je poželjno jer se farovi mogu zamutiti i postati žućkasti što uvelike smanjuje prodiranje svjetlosti kroz njih i smanjuje vidljivost. Problem je kod novijih automobila jer “stakla” farova zapravo nisu stakla kao nekad, već plastika.

Poliranje farova i kondenzacija

Poliranje farova povoljnija je i bolja odluka od zamjene jer ćete zadržati originalni far, nije potrebno skidati dijelove karoserije, a izbjeći ćete i potencijalni problem s novim farom. Naime, većina zamjenskih farova imat će problem kondenzacije vlage unutar fara zbog lošeg brtvljenja. Poliranje možete napraviti kod stručnjaka, ali, ako ste spretni, posao možete odraditi i sami.

Set za poliranje farova

Prvo što trebate napraviti je kupiti sve što vam treba ili jednostavno kupiti set za poliranje plastičnih prednjih svjetla u kojem se nalaze: zaštitna traka, ručnici od mikrovlakana, meke krpe bez dlačica, mokri brusni papir granulacije 800, 1500 i 3000, lak za plastiku te prozirni premaz u spreju.

Postupak poliranja farova

Prvi korak je temeljito oprati far mlakom vodom i auto-šamponom. Posušite ga krpom od mikrovlakana ili neko drugom krpom bez dlačica. Nakon čišćenja, oblijepite rubove oko fara zaštitnom ljepljivom trakom kako prilikom brušenja ne biste oštetili okolni lak.

Sljedeći korak je brušenje. Brusni papir uvijek održavajte vlažnim kako se oštećena plastika ne bi slegnula i izazvala duboke ogrebotine. Izbrusite površinu što je moguće ravnomjernije uz mali pritisak. Počnite s mokrim brusnim papirom granulacije 800.

Između brušenja uvijek trebate isprati far vodom. Rezultat bi trebao biti jednolično zamućeno plastično svjetlo. Ponovite ovaj postupak s nešto finijim mokrim brusnim papirom granulacije 150. Na kraju, izbrusite cijelo prednje svjetlo vrlo finim brusnim papirom granulacije 3000 ili 4000. Nakon posljednjeg brušenja, površina bi trebala biti gotovo potpuno glatka i sjajna.

poliranje farova

Nakon brušenja slijedi poliranje – ručno ili strojem za poliranje i odgovarajućom pastom. Možete koristiti i nastavak za poliranje za bušilicu ili aku odvijač. Važno je da polirate polako i uz mali pritisak jer će se u protivnom plastika previše zagrijati i ponovno razmazati. Ostatke smjese za poliranje važno je dobro isprati, a površinu potom poprskati temeljnim premazom, a potom i slojem prozirnog laka.

Stručnjaci imaju i instant kućno rješenje za ovaj problem, a riječ je o običnoj pasti za zube. Ona sadrži vrlo fine abrazivne tvari, obično mramor ili drugo svijetlo kameno brašno, koje se koristi za uklanjanje naslaga sa zuba. Nanesite malo paste za zube na vlažnu, meku krpu i utrljajte kružnim pokretima.

Mutni farovi mogu vas koštati i prolaska na tehničkom pregledu jer će ih se označiti kao neispravne.