Porez na policiju zvuči kao jedan apstraktan pojam za kojeg mnogi nisu čuli. Tako svaka zemlja ima svoja prometna pravila i zakoni se razlikuju od zemlje do zemlje. Vezan je za ograničenja brzine, visinu kazni i ostale stvari koje se kažnjavaju. Svakako se treba informirati prije kretanja na put. Na primjer, Austrija koja nam je blizu ima nešto što se zove “porez na plavo svjetlo”.

Što je porez na policiju?

Riječ je o naknadi koja se naplaćuje pozovete li policiju u slučaju nesreće koja uključuje samo materijalnu štetu, a bila je moguća razmjena podataka između sudionika. Naknada je uvedena još 1986., no mnogi vozači ne znaju za nju. Trenutno se plaća 36 eura. Platiti je dužan onaj vozač koji zove policiju. Ako je djelomično kriv troškovi se dijele, a ako vozač nije skrivio nesreću, može dobiti povrat naknade od osiguranja drugog vozača.

Predaja kopije policijskog izvještaja koju je zatražila druga strana koja je sudjelovala u nesreći također košta 36 eura, ako obje strane zatraže izvještaj o nesreći, svaka mora platiti porez na plavo svjetlo.

porez na policiju

Kada se ne plaća porez na policiju?

Međutim, ima i situacija u kojima se naknada ne plaća. Porez na plavo svjetlo se ne primjenjuje: ako svjedok dojavi policiji o nesreći, ako je osigurano samo mjesto nesreće, ako je drugi sudionik prometne nezgode pod utjecajem alkohola i protiv njega se poduzimaju samo službene radnje (prepoznavanje, alkotestiranje, oduzimanje vozačke dozvole i sl.), ako drugi vozač pobjegne s mjesta događaja, a razmjena osobnih podataka nije bila moguća u nesreći s tjelesnim ozljedama, ako jedna od strana u prometnoj nezgodi odbije razmjenu podataka ili kod sebe nema dokumente vozila ili nakon nesreća s divljim životinjama.

Saznajte kakav je postupak u slučaju prometne nesreće u Hrvatskoj. Također istražite novi zakon o prometnim nesrećama koji se odnosi na bijeg s mjesta nesreće.