Sigurnost automobila raste iz godine u godinu. To je jasno i laicima, ali tek detaljan pogled na crne statistike precizno pokazuje koliko su auti s godinama zapravo postali sigurniji.
Primjerice u Njemačkoj, koja je jedna od svjetskih predvodnica uvođenja sigurnosnih tehnologija broj poginulih na cestama se od 1970. do danas smanjio s gotovo 20 tisuća na svega 3214 ljudi prošle godine. U tom istom razdoblju broj automobila se učetverostručio što znači da je smrtnost po registriranom automobilu pala za gotovo 95%.
Slični primjeri i podjednak pad mrtvih u prometu dolaze nam i iz drugih europskih država koje podjednako dobro rade na sigurnosti automobila i prometa i imaju iste propise o sigurnosnim standardima novih automobila.
Koliko je sigurnost automobila važna pokazuje i primjer iz SAD-a gdje su sigurnosni standardi i kvaliteta novih auta u pogledu ovjesa, kočnica i drugih komponenti mnogo niži nego u Europi. U SAD-u se primjerice broj mrtvih s rekordnih 54.589 iz 1972. smanjio na 37.461 poginulu osobu prošle godine. Zanemariv je to pad kada ga usporedimo s onim u Europi, a rezultati u SAD-u još su tragičniji kada uzmemo u obzir njihove savršene prometnice, stroge zakone i vrlo niska ograničenja maksimalnih brzina koja samo na rijetkim dionicama autocesta prelaze 113 km/h. Ovaj primjer najbolje pokazuje da je, bez obzira na zakone, propise, ceste i vozačku kulturu najvažniji faktor ipak sigurnost samih automobila.
Kao i danas Hrvatska je i nekada kaskala u pogledu sigurnosti voznog parka. I dok je većina razvijenog svijeta svoj najcrniji dio povijesti u pogledu poginulih na cestama proživljavala ranih 70-ih, u Hrvatskoj je vrhunac od 1605 poginulih dosegnut 1979. i tek od tada se stanje na cestama počelo poboljšavati. Prošle godine je taj broj pao na 304 osobe u čemu je i sigurnost automobila odigrala veliku ulogu. Istina, vozimo u prosjeku 14 godina stare aute, ali i oni su mnogo sigurniji nego što su bili automobili koje smo vozili prije 10, 15 godina, gotovo svi imaju zračne jastuke i ABS, većina i ESP što je već velik plus sigurnosti.
No moderni automobili otišli su još mnogo dalje od ABS-a, ESP-a i zračnih jastuka, toliko daleko da neki proizvođači već najavljuju kako u njihovim novim autima od 2025. baš nitko neće poginuti. Sigurnosno najnapredniji auti jednostavno vam ne dozvole napraviti glupost. Gotovo svi novi auti već danas serijski ili uz nadoplatu nude sustav automatskog kočenja koju u gradskim uvjetima i pri gradskim brzinama u potpunosti može spriječiti tešku nezgodu, primjerice nalet na pješaka, a planira se da taj sustav uskoro postane obavezan kod svih novih auta. To je samo jedan od sustava koji već spašava i u budućnosti će nastaviti spašavati živote. Popis sustava za pomoć u vožnji i sigurnosnih sustava koji se ugrađuju u moderne automobile je vrlo dugačak. Prosječni novi auto srednje klase u Europi tako danas može upozoravati na sve vrste opasnosti prilikom vožnje unatrag, držati svoju voznu traku, upozoravati na aute u mrtvom kutu, prepoznavati znakove i još mnogo toga. Osim toga nekadašnji ESP je evoluirao do te mjere da automobili reagiraju na bočni vjetar i ispravljaju putanju pa čak i stabiliziraju prikolicu koju vučete. Također kada “shvate” da će se nezgoda ipak dogoditi poduzimaju čitavi niz radnji da bi njene posljedice bile što manje.
Svi auti postaju sve sigurniji, no kako znati koji su bolji od drugih? Vrlo jednostavno jedini relevantni izvor informacija o sigurnosti novih auta u Europi je institucija Euro NCAP koja već desetljećima provodi testove sigurnosti. Oni se već odavno ne odnose samo na crash testove i sigurnost prilikom sudara već uključuju mogućnost vozila da spriječi sam sudar, ali i umanji posljedice naleta na pješaka. I valja zapamtiti, što je auto noviji, time je sigurniji. Nerijetko je potpuno novi mali gradski auto nekoliko puta sigurnija opcija od 10, 15 godina stare luksuzne limuzine.
Odgovori Otkaži odgovor
Ukoliko želite ostaviti komentar, morate se prijaviti.
-
Ljubaznost vaših djelatnika te brza i kvalitetna usluga su najbolja reklama
rujan 19, 2024 -
Ni udaljeni dijelovi Hrvatske vam nisu problem!
prosinac 21, 2023 -
Sretna sam što mi pružate podršku, ali što vas manje kontaktiram, sretnija sam!
listopad 4, 2023 -
Zahvaljujući ORYX-u, stigla sam doma dvogodišnjem djetetu dati večeru i spremiti ga u krevet
lipanj 6, 2023 -
Ne mijenjajte se nikako!
ožujak 14, 2022 -
ORYX nam je brzom reakcijom spasio humanitarnu akciju brige oko korisnika na potresom pogođenim područjima
kolovoz 9, 2021 -
Čuvam ORYX člansku iskaznicu kao i zdravstvenu!
travanj 16, 2021 -
Izvanserijska razina usluge razlog je što smo i suprug i ja odmah prešli na ORYX!
veljača 15, 2021 -
Topla riječ i ljudski pristup spasili su me u horor situaciji u inozemstvu
studeni 13, 2020 -
Veća fleksibilnost i dostupnost usluga razlog su mojoj vjernosti ORYX Asistenciji već 10 godina!
rujan 23, 2020 -
Uz ORYX Asistenciju, sve što trebam je jedan poziv – za ostalo se pobrinete vi!
srpanj 20, 2020 -
Ljubav koja traje već 10 godina
veljača 21, 2020 -
Vjerni sam član ORYX Asistencije baš zbog vaše besprijekorne brige!
srpanj 9, 2019 -
Ne tražim opciju druge pomoći na cesti!
lipanj 17, 2019 -
Članstvo u ORYX Asistenciji srezalo mi je troškove, a stigli su za 20 minuta
ožujak 2, 2017
Kontakt
Zubak Grupa d.o.o.
(ORYX Asistencija)
Sesvete, Lj.Posavskog 7a
10360 Sesvete, Hrvatska
Call for free: 0800 1818
Contact telephone number
for outside Croatia inquiries:
+385 (0) 1 2900 312
e-mail: [email protected]
Savjeti za vozače
-
Koliko vremena nakon uzimanja alkohola treba pričekati prije nego sjedneš za volan!
studeni 18, 2024 -
Povećana potrošnja goriva - Saznajte moguće uzroke
studeni 8, 2024 -
Poliranje farova - Izbjegnite pad na tehničkom pregledu
studeni 5, 2024
Savjeti za plovidbu
-
Sigurnosna oprema za gliser - Saznajte sve
lipanj 17, 2024 -
Uzroci požara na brodu: Sve što trebate znati
kolovoz 31, 2023 -
Brodska oprema ne mora biti skupa: otkrivamo savjete i trikove za uštedu
lipanj 19, 2023