Zakonska obaveza korištenja zimske opreme na većini cesta u Hrvatskoj, bez obzira na trenutno stanje ceste mnoge je natjerala na to da konačno naprave razuman potez i dosadašnju praksu korištenja ljetnih guma u kombinaciji s lancima u prtljažniku zamjene s zimskim gumama na kotačima automobila. Iako se ljetne gume u kombinaciji s lancima u prtljažniku i dalje smatraju zimskom opremom sve je manje onih koji se kroz zimu pokušavaju “provozati” u tom aranžmanu.
Zimske gume nisu korisne samo na snijegu, već su bolje od ljetnih u bilo kojim uvjetima kada temperatura padne ispod sedam stupnjeva. Dakle preporučuju se svim vozačima u kontinentalnoj Hrvatskoj ali i onima s mora ako češće putuju.
Kako je potražnja za zimskim gumama narasla, tako se i povećala njihova ponuda na tržištu. Uz poznate modele renomiranih proizvođača pojavile su se i gume za koje nitko nikad nije čuo. Osim toga gume možete kupiti i u supermarketima, u trgovinama alata i građevinskog materijala i u svakoj jačoj web trgovini, ne nužno specijaliziranoj za gume. Odabrati pravu gumu danas je mnogo teže nego ikada i zato donosimo pet savjeta koji će vam olakšati odabir.
Provjerite testove
Prije kupnje se informirajte na internetu. Njemački auto klub ADAC svake godine testira nekoliko desetaka zimskih guma, a na njihovoj web stranici su i rezultati testova stotina modela od kojih su mnogi još uvijek aktualni. Ne kupujte gume s najlošijim ocjenama, odaberite one s najboljim omjerom cijene i ocjene.
Kupujte poznate marke
Sve je više guma proizvođača za koje nikada niste čuli. U pravilu dolaze iz Kine, ali i drugih azijskih država. To ne moraju biti loše gume no testovi na žalost pokazuju da često ipak jesu. S druge strane prava rijetkost je da guma renomiranog proizvođača padne na testu. Gume poznatih proizvođača su u pravilu prosječne ili dobre, dok gume nepoznatih proizvođača mogu biti dobre, prosječne ali i opasno loše.
Kupujte u specijaliziranoj trgovini
Osim kod vulkanizera i u specijaliziranim trgovinama auto dijelova gume se sve više prodaju i u supermarketima i sličnim prodajnim mjestima. Osim što se u supermarketu mnogo češće prodaju gume sumnjive kvalitete i nepoznatih proizvođača, prodavači u pravilu nemaju nikakvo znanje o gumama i ne mogu vam nikako pomoći oko odabira. Mnogo pametnije je kupiti kod vulkanizera ili u specijaliziranoj trgovini auto dijelovima i opremom. Isto vrijedi i za internetske trgovine. Specijalizirani portali za prodaju guma bolji su odabir od web shopova koji pored guma prodaju odjeću, kozmetiku, prehrambene artikle.
Budite oprezni kod akcija i jeftinih guma
Cijene guma od trgovine do trgovine se razlikuje no razlike u pravilu ne mogu biti veće od 20%, a najčešće su i manje od 10%. Primijetite li neku zaista povoljnu ponudu pristupite joj s oprezom. Na akcije se najčešće stavljaju gume koje su stare nekoliko godina (po zakonu se kao nove mogu prodavati gume stare do pet godina). Također često zbunjuju i oznake, primjerice Winter Grip S1, Winter Grip S2. Iako je mala razlika u imenu može se raditi o dva tipa gume od kojih je prvi nekoliko godina stariji i samim time mnogo lošijih karakteristika od novijeg modela koji je upravo dobio najbolje ocjene na testu.
Odaberite što manju dimenziju
S obzirom na to da se zimi vozi defenzivnije i manjim brzinama, kupovati šire gume nema nikakvog smisla. Odaberite gumu najuže dimenzije koja je dozvoljena za korištenje na vašem autu. Uža guma je u pravilu jeftinija, no mnogo važnije je to što će se ona bolje ponašati na snijegu i mokroj podlozi. Naime, što je guma uža ona će teže proklizati na snijegu ili ledu, dakle imat će bolje prianjanje. Također uže gume bolje odvode vodu ispod gazne površine pa je rizik gubitka kontrole uslijed aquaplaninga manji. Također odaberite što viši profil gume. Auto će na takvim gumama lošije izgledati no udobnost će biti veća, a rizik za oštećivanje naplataka manji.
Odgovori Otkaži odgovor
Ukoliko želite ostaviti komentar, morate se prijaviti.
-
Ljubaznost vaših djelatnika te brza i kvalitetna usluga su najbolja reklama
rujan 19, 2024 -
Ni udaljeni dijelovi Hrvatske vam nisu problem!
prosinac 21, 2023 -
Sretna sam što mi pružate podršku, ali što vas manje kontaktiram, sretnija sam!
listopad 4, 2023 -
Zahvaljujući ORYX-u, stigla sam doma dvogodišnjem djetetu dati večeru i spremiti ga u krevet
lipanj 6, 2023 -
Ne mijenjajte se nikako!
ožujak 14, 2022 -
ORYX nam je brzom reakcijom spasio humanitarnu akciju brige oko korisnika na potresom pogođenim područjima
kolovoz 9, 2021 -
Čuvam ORYX člansku iskaznicu kao i zdravstvenu!
travanj 16, 2021 -
Izvanserijska razina usluge razlog je što smo i suprug i ja odmah prešli na ORYX!
veljača 15, 2021 -
Topla riječ i ljudski pristup spasili su me u horor situaciji u inozemstvu
studeni 13, 2020 -
Veća fleksibilnost i dostupnost usluga razlog su mojoj vjernosti ORYX Asistenciji već 10 godina!
rujan 23, 2020 -
Uz ORYX Asistenciju, sve što trebam je jedan poziv – za ostalo se pobrinete vi!
srpanj 20, 2020 -
Ljubav koja traje već 10 godina
veljača 21, 2020 -
Vjerni sam član ORYX Asistencije baš zbog vaše besprijekorne brige!
srpanj 9, 2019 -
Ne tražim opciju druge pomoći na cesti!
lipanj 17, 2019 -
Članstvo u ORYX Asistenciji srezalo mi je troškove, a stigli su za 20 minuta
ožujak 2, 2017
Kontakt
Zubak Grupa d.o.o.
(ORYX Asistencija)
Sesvete, Lj.Posavskog 7a
10360 Sesvete, Hrvatska
Call for free: 0800 1818
Contact telephone number
for outside Croatia inquiries:
+385 (0) 1 2900 312
e-mail: [email protected]
Savjeti za vozače
-
Koliko vremena nakon uzimanja alkohola treba pričekati prije nego sjedneš za volan!
studeni 18, 2024 -
Povećana potrošnja goriva - Saznajte moguće uzroke
studeni 8, 2024 -
Poliranje farova - Izbjegnite pad na tehničkom pregledu
studeni 5, 2024
Savjeti za plovidbu
-
Sigurnosna oprema za gliser - Saznajte sve
lipanj 17, 2024 -
Uzroci požara na brodu: Sve što trebate znati
kolovoz 31, 2023 -
Brodska oprema ne mora biti skupa: otkrivamo savjete i trikove za uštedu
lipanj 19, 2023