Na ORYX-ovu poligonu u Centru za sigurnu vožnju testirali smo devet mladih, ali iskusnih vozača. Svi redom pili su alkohol, a nakon toga odradili četiri vožnje na postavljenom testu na poligonu. Utjecaj alkohola na kandidate bio je različit.
Probnu vožnju napravili su bez greške. Vozili su prosječnom brzinom, prošli sve prepreke koje su im postavili instruktori, bili maksimalno oprezni, a gumama automobila nisu pregazili niti jedan čunj. Naravno, tada su imali nula promila u krvi. No, nakon par čašica, žestice, vina i piva, vozačke sposobnosti kod nekih su ipak zakazale. Kako alkohol djeluje na vozače ovisno o njihovoj težini, spolu, motoričkim sposobnostima, ali i percepciji, ispitali smo na ORYX-ovu poligonu u Mičevcu u Centru za sigurnu vožnju.
Devet kandidata, svi redom mladi no sposobni vozači s iskustvom, “podvrgli” su se testiranju koje se sastojalo od četiri kruga, naravno ispijanja čaša alkohola, a nakon toga testne vožnje po poligonu. Sve njih budnim okom pratili su policajci iz Policijske uprave zagrebačke te ORYX -ovi instruktori vožnje koji su test i postavili.
Vježba je bila sastavljena od slaloma između čunjeva, parkiranja unatrag i naprijed u garažu, polukružnog okretanja te prolaska kroz suženje na cesti. Na samom početku sve je išlo glatko, naravno, u krvi nije bilo alkohola, no nakon koje čašice stvari su postale, očekivano, drugačije. Na licima se pojavio osmijeh i nebriga, a u vožnji je bilo puno manje pažnje.
– Vježbe su postavljene tako da ispitaju motoriku vozača i njegovu procjenu kako, kuda može proći, koja je najčešće poremećena kod vozača u alkoholiziranom stanju. Trijezni su vozači napravili vježbu bez greške. Vodili su računa o brzini, suženju na cesti, parkiranju, no vidjet ćemo što će se dogoditi poslije – rekao je instruktor vožnje Kristian Rukljač.
I doista, stvari su se poprilično promijenile, naročito nakon zadnje ispijene kapi iz čaše.
Iako bi neki pretpostavili da žestica najjače “udara”, grupa koja je pila “kratke” bila je najbolja. Odnosno najtreznija. Od vina glava ipak više boli. Da ne bi bilo sumnje, pokazao je to i policijski test na alkohol. Nakon svakog kruga dečki u plavom provjerili su količinu promila u krvi, a trojac koji je popio četiri čaše crnog vina od 2 decilitra bio je na vrhu ljestvice. Znatno iznad dopuštene razine od 0,50 promila. Rekord je bio 1,21 promila.
Na slalomu se bilo puno teže “spustiti” do kraja poligona, padali su čunjevi i na startu, a nije bolje bilo ni na polukružnom okretanju za koje je trebalo volan okrenuti puno više puta, a i mjenjač ubaciti u prvu brzinu, a onda opet u zdanju.